Loading

ul. Stawowa 4 41-200 Sosnowiec

505 963 155

biuro@mootopartner.pl

Pon-Pt: 8:00 – 17:00

Poniedziałek - Piątek 8:00 – 17:00
ul. Stawowa 4 41-200 Sosnowiec
header-photo-bg

HAMULCE

Hamulce, układ hamulcowy to bardzo ważny element każdego samochodu. Bez sprawnych hamulców nie powinniśmy pokazywać się na drodze, ponieważ sprawiamy niebezpieczeństwo ruchu, a nawet zagrożenie życia dla nas, pasażerów, pieszych. Dlatego bardzo ważną sprawą jest dbanie o sprawne działanie hamulcy w naszym samochodzie. Co jakiś czas powinniśmy je kontrolować.

Obecnie bardzo popularne są układy hamulcowe cierne, w skład których wchodzą hamulce bębnowe i tarczowe. Różnią się one między sobą, wieloma czynnikami. Hamulce tarczowe wypierają hamulce bębnowe. Głównym zadaniem hamulcy jest wytworzenie siły tarcia, które poprzez działanie różnych czynników ma służyć do zatrzymania samochodu.

Hydrauliczne układy hamulcowe działają dzięki prawu Pascala. Poprzez utrzymywaniu się stałości ciśnienia w zamkniętym układzie hydraulicznym możliwe jest wielokrotne zwiększenie siły nacisku na elementy robocze. Poprzez nacisk, który powstaje przez kierowcę na pedał hamulca, powoduje, iż w układzie zaczyna działać ciśnienie cieczy, które równomiernie działa na wszystkie ścianki tłoczka.
Układ hamulcowy składa się z następujących elementów:

  • klocków hamulcowych,

  • tarczy hamulcowych, które na stałe przymocowane są do piasty koła,

  • zacisków hamulcowych,

  • sieci obwodowej, w której znajduje się płyn hamulcowy,

  • korektoru rozkładu siły hamowania,

  • pompy hamulcowej

  • pedału hamulca

W układzie hamulcowym często zawodzi pompa rozdzielcza lub przeowdy hamulcowe, które mogązerdzewieć. Powinniśmy też kontrolować płyn hamulcowy i nie dopuścić do jego wyciekania.

Jeżeli chcesz naprawić, czy wymienić poszczególne elementy układu hamulcowego, zrobić jego przegląd, sprawdzić czy jest zapowietrzony, zapraszamy do odwiedzenia naszego serwisu mootopartner.