Loading

ul. Stawowa 4 41-200 Sosnowiec

505 963 155

biuro@mootopartner.pl

Pon-Pt: 8:00 – 17:00

Poniedziałek - Piątek 8:00 – 17:00
ul. Stawowa 4 41-200 Sosnowiec
header-photo-bg

WYMIANA OPON NA ZIMOWE

Według opinii ekspertów, odpowiednim momentem do zmiany opon na zimowe jest spadek temperatury do 7 stopni Celsjusza. Dla śmiałków, którzy zastanawiają się nad zasadnością tej zmiany wypada uzmysłowić, że letnie opony łatwo ulegają twardnieniu przy niskiej temperaturze, co przekłada się na znaczny spadek bezpieczeństwa trakcji. Wynika to ze specyficznego składu mieszanki gumowej. Wartościową wskazówką jest to, aby nie sugerować się zachowaniem konkretnego modelu opony i nie uogólniać obserwacji na wszystkie letnie opony. Ogumienie na lato jest bardzo bogato urozmaicone i różni się dość znacznie charakterystyką osiągów. Innymi słowy, jedne letnie opony gwarantują wyższą wygodę w trakcie jazdy, natomiast inne oznaczają większą przyczepność i bezpieczeństwo. Podobnie jest z ogumieniem zimowym. Kluczową przyczyną takiej sytuacji są właściwości krzemionki w składzie mieszanki, z której powstają opony. Argumentem za tym, aby wymieniać opony jest głównie zmienność pogody. Zwłaszcza październik jest miesiącem, w którym ciężko przewidzieć warunki atmosferyczne, a temperatura w ciągu doby potrafi radykalnie się zmieniać. Wówczas, bardzo łatwo przekroczyć graniczną temperaturę, która jest wyznacznikiem warunków, w których opona osiąga optymalne możliwości. Podsumowując, opony zimowe są pewniejszym rozwiązaniem, gdy robi się zimno i ślisko.

Kiedy pora wrócić do letnich opon?

W przypadku opon letnich, także warto stosować się do zasady 7 stopni Celsjusza. Zimówki zdecydowanie szybciej nagrzewają się przy cieplejszych warunkach, co automatycznie objawia się spadkiem ich właściwości trakcyjnych. Latem, miękka mieszanka opon zimowych nie jest zbyt pewna podczas hamowania. Tymczasem, opony letnie dysponują odmienną rzeźbą bieżnika – z mniejszą ilością nacięć, które podczas zimy zapewniają przyczepność, natomiast latem obniżają sprawność ogumienia

 

Zasada 7 stopni obowiązuje

Podsumowując, gdy termometr za oknem wskazuje 7 stopni Celsjusza, należy pomyśleć o wymianie opon. Warto zwrócić też uwagę na głębokość bieżnika opony. Głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6mm. Przekroczenie tej granicy to sygnał, że produkt jest już zużyty i mocno odbiega możliwościami od stanu nowości. W takiej sytuacji, również pozostaje tylko wymiana opon..

tu mozna dac rozwijany cennik patrz FAQ w gornym menu