Loading

ul. Stawowa 4 41-200 Sosnowiec

505 963 155

biuro@mootopartner.pl

Pon-Pt: 8:00 – 17:00

Poniedziałek - Piątek 8:00 – 17:00
ul. Stawowa 4 41-200 Sosnowiec
header-photo-bg

ZAWIESZENIE

Sprawne zawieszenie samochodu jest niezbędne do bezpiecznej i komfortowej jazdy. Jest to zespół elementów, który łączy ze sobą koła z resztą pojazdu. Zawieszenie przenosi siły powstające na styku koła z jednią na nadwozie. Zapewnia komfort jazdy, stateczność i sterowność pojazdu. Zawieszenie jest częścią podwozia, w jego skład wchodzą:

elementy prowadzące. Odpowiedzialne są one za prowadzenie, skok i geometrię zawieszenia, np, wahacz, drążek poprzeczny lub wzdłużny, elementy resorujące (np. Resor piórowy lub sprężyna śrubowa) oraz elementy tłumiące, na przykład amortyzator.

Ze względu na budowę zawieszenie możemy podzielić na: zawieszenie zależne, czyli ruch jednego koła danej osi wpływa na drugie koło (np. Sztywny most na resorach piórowych), zawieszenie niezależne, inaczej ruch jednego koła danej osi nie wpływa na drugie koło, (np. Kolumna MacPhersona) i zawieszenie półzależne, ruch jednego koła danej osi w niewielkim stopniu wpływa na drugie koł (np. Zawieszenia z belką skrętną, czy resor piórowy).

Najczęściej psujące się części w zawieszeniu

Zawieszenie psuje się najczęściej pod wpływem działania mrozu, a także zbyt brawurowej jazdy, na przykład częstej jeździe na nierównościach. Jeżeli będziemy słyszeć częste stukoty kół w naszym samochodzie powinniśmy udać się do mechanika. W Mootopartner posiadamy wiele lat doświadczenia w pracy nad zawieszeniem, więc poradzimy sobie z każdym problemem. Jeżeli oddamy auto do mechanika, powinien on przejrzeć następujące części zawieszenia:

  • stworzeń, łączy on wahacz ze zwrotnicą, końcówkę drążka kierowniczego, odpowiada ona za połączenie zwrotnicy z przekładnią kierowniczą,

  • łącznik stabilizatora, znajduje sie między kolumną McPhersona a drążkiem stabilizatora. Ta część najgorzej znosi jazdę po dziurach, podczas skrętów lub zawracania.

  • Wahacz, jest główną częścią, do której montowane są tulejki i stworzenia.

  • Amortyzator zaś odpowiada za stabilne pokonywanie przez nasz samochód nierówności. Najczęściej spotykane awarie amortyzatorów ro wybicie oleju lub gazu wypełniającego jego środek.

Jeżeli będziesz miał problem z zawieszeniem swojego samochodu bez zwłocznie udaj się do mechanika, szczególnie do mootopartner, pomożemy Ci w jego naprawie.